7 Nisan 2012 Cumartesi

Prima Blogger Buluşması

Gönderen Azra Rakicioglu zaman: 22:00

Geçtiğimiz çarşamba günü Prima' nın düzenlediği "Prima Küçük Şampiyonlar Özel Blogger Etkinliği" ndeydik. Dünyaca ünlü bebek hareketleri uzmanı prof. Dr. Karen Adolph ve Ebru Şallı Tan' ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte aşağıdaki ilginç bilgileri öğrendik :
Bir bebek iki yaşına gelene dek yaklaşık 28 kilometre emekler, 900 kilometre yürür ve 5.760 kez düşer. Bunu kuş uçuşu uzaklıklara vuracak olursak bebeğin 2 yılda yaptığı yol Ankara ve Bingöl arasındaki mesafeye eşittir.


·                                Emekleyen bebekler:
§  Zamanınyüzde 41’ini yerde geçirir.
§  Gündeortalama 187 metre emekler (3198 emekleme adımına eşittir).

·        Bebek konuşmaya başlamadan önce sosyal ve fizikselçevresini araştırmak için hareketi bir iletişim aracı olarak kullanır.

·        Bebeğin yoğun motor hareketleri, hızla büyümesini debirlikte getirir. Yapılan egzersiz yağları kasa dönüştür ve kas yağdan dahaağırdır. Omurga doğru şeklini yavaş yavaş almaya başlar, ağırlık noktasıdeğişir. Bütün bu çabalar sayesinde 10-18 aylık bebeklerin çoğu yardımsızyürümektedir.

·                                Emekleyen bebekler:
§  Zamanın%41’ini yerde geçirir.
§  Gündeortalama 187 metre emekler (3198 emekleme adımına eşittir).

·         Her çocuk başkadır ve kendine has bir tempodagelişir. Bazı bebekler 10. ay yürümeye başlarken, diğerleri 14. ayda yürümeyebaşlayabilir. Bazıları uzun süre emeklemekle yetinirken, diğerleri bu aşamayıatlayıp hemen yürümeye başlayabilir.

Prima Uzmanları biz annelere bebek hareketleri konusunda şu tavsiyeleri de verdiler :

·        Bebeğiniz, yaşamının ilk evrelerindegeliştikçe, hareketleri dünyayı keşfetme ve kendini ifade etme şekline dönüşür.Bebeğiniz hareketlendikçe yaratıcılığının arttığını ve yürümeyi öğrenmesırasında kendine özgü hareketlerinin ortaya çıkmaya başladığını görürsünüz. 

·        Bebeğinizin kendi hareketlerini keşfetmesierken yaştaki her türlü yenilik, bebeği meraklandıran, öğrenme isteği uyandıranfarklı hareketler, sesler ve görüntüleri keşfetmesi ile teşvik edilebilir. İştebu noktada, bebeğinizin yeni bir yuvarlanma, uzanma veya emekleme hareketini,hatta ufak bir dans figürünü gözlemleye hazırlıklı olun!

·        Çeşitli oyun, müzik ve hareketler vasıtasıylabebeğinizin duyusal uyarım, keşif ve öğrenme içeren gelişimine katkıdabulunmanıza yardımcı olabilirsiniz.

·        Bu aktivite, sizler için çocuğunuzun kollarıve bacaklarını hareket ettirmesini sağlayacak bir ısınma fırsatı sunar.Bebeğiniz henüz yürümüyorsa, dizleriniz üzerinde durarak bebeğinizi önünüzeyatırın, gülümsemeye ve onunla göz teması kurmaya özen gösterin.

·        Bebeğiniz yürüme evresinde ise, dizlerinizüzerinde durarak önünüzde ayakta duracak şekilde tutun.

·        Bebekler ses perdesi, tonu ve düzeyi değişenanimasyonlu sesleri duymaya bayılırlar. Aktiviteleri daha eğlenceli ve çarpıcıbir hale getirmek için sesinizi kullanın.

·        Küçük çocuklar kendi kişilikleri, beğenilerive beğenmedikleri hususlar ile kendilerine has özelliklere sahiptirler.Çocuğunuzun bazı aktiviteleri gerçekten sevmesi ve tam anlamıyla katılımgöstermesi, diğer yandan bazı aktiviteleri yalnızca dışarıdan izlemeyi tercihetmesi doğal karşılanmalıdır.

·        Bir aktivite sonunda alkışlamak ve övgüdebulunmak suretiyle çocuğumuzun güven hissini ve kendine olan saygısınıoluşturmuş oluruz.


        Gördüğünüz gibi, miniklerimiz aslında farkında olmadan birer atlet gibi efor sarf ediyorlar!
  

0 yorum:

Yorum Gönder

 

deyda'nın dükkanı Copyright © 2010 Designed by Ipietoon Blogger Template Sponsored by Emocutez