4 Ekim 2011 Salı

"Anne Dostu Topluluk" nedir sizce?

Gönderen Defne Rakicioglu zaman: 22:43
Çocuklarımın beni fena şekilde meşgul tuttukları şu son aylarda doğru dürüst yazı yazamamış olan ben, sevgili Peri' nin sobesiyle silkindim ve hemen bilgisayarın başına geçtim. Sebebi, sobe konusunun hepimizi ilgilendiriyor olması ve bu konuda kendi çabalarıyla bir şeyleri biz anneler için değiştirmeye çalışan Emzirme Reformu Gönüllüleri 'nden gelmesi.

Bu güzel insanlar annelerin genel olarak karşılaştıkları sorunları ele almak üzere Emzirme hareketini "Anne Dostu Toplum Platformu" na dönüştürmek istiyorlar. Burada biz bütün annelere çok iş düşüyor. Ben de kendi adıma sobeye burada yer vererek katkıda bulunmak istiyorum. Siz de fikirlerinizi paylaşmak istiyorsanı, aşağıdaki sorularını yanıtlayabilir, ya da blogunuz varsa, yanıtların linkini bu yazının altına bırakabilirsiniz. Blogunuz yoksa da soruların yanıtlarını yorum olarak yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Gelelim sorulara :

1) "Anne Dostu Toplum"dan ne anlıyorsunuz? Birkaç cümle ile tanımlar mısınız?
2) Türk toplumunun "Anne Dostu" bir toplum olduğunu düşünüyor musunuz?
3) Toplumsal hayatta annelerin karşılaştığı en büyük üç zorluk sizce nedir?
4) "Anne Dostu İş Yeri" deyince aklınıza gelen ilk üç kriteri paylaşır mısınız?
5) Çalışan annelerin yaşadığı en önemli üç sorun size göre nedir?
6) Elinize bir sihirli değnek verilse, iş ya da günlük hayatınızda yaşadığınız hangi sorunu/engeli değiştirmek isterdiniz?

ve cevaplarıma :

1) Bir Toplum Anne Dostu olabilmek için her alanda annelere kolaylık sağlamalı. Örneğin doğumdan sonra anneyi bebekle yalnız bırakmak yerine ona destek olacak şekilde organizasyonlar olmalı.
Bunun dışında yollar pusetle çıkılacak şekilde düzenlenmiş olmalı, kaldırımlar düzgün, toplu taşımalar rampalı olmalı. Bütün kapalı alanlarda düzgün alt değiştirme üniteleri olmalı , marketlerdeki kasalarda annelere öncelik tanınmalı, mahallelerde temiz bakımlı parklar olmalı, çocukları götürebileceğiniz uygun fiyatlı ya da ücretsiz etkinlikler/festivaller düzenlenmeli. Bunun gibi daha birçok örnek sayabilirim.

2) Ne yazık ki hayır. Yukarıda saydığım hiç bir madde ülkemizde yok ya da yok denecek kadar az.

3) İş hayatı ve annelik arasında seçim yapmak zorunda bırakılmak, kapalı alanlarda çocuklarla ilgili sözlü tacizlere uğramak, açık alanda emzirme sıkıntısı.

4) Anne ve anne adaylarına baskı/psikolojik terör uygulamayan, işe dönerken adaptasyon sürecini kolaylaştıran, esnek çalışma saatleri ve belki de belli bir süre evden çalışmalarına olanak sağlayan iş yerleri anne dostudur. Ayrıca çalışan annelere kreş ve emzirme / süt sağma olanağı tanımaları önemlidir.

5) Fazla mesai, yetersiz izin ve iş yerlerinde yapılan psikolojik terör

6) Benim değiştirmek isteyeceğim en önemli şey , anneliğin de tam zamanlı bir iş olduğunun kabul edilmesi ve başka işlerle eşdeğer olması olurdu. Buna göre her annenin sosyal sigortası, maaşı ve toplumda kabul görmesi sağlanmalı.

Ben de buradan butun blog sahibi anneleri sobeliyorum. Unutmayın, hepimiz birimiz, birimiz de hepimiz için!

0 yorum:

Yorum Gönder

 

deyda'nın dükkanı Copyright © 2010 Designed by Ipietoon Blogger Template Sponsored by Emocutez