29 Nisan 2011 Cuma

Emzirmeyi başarmak!

Gönderen Azra Rakicioglu zaman: 21:14
Başlık size garip gelebilir ama emzirme işi aslında hiç de öyle kendiliğinden oluşan bir olay değil. Bunu ikinci çocuğum doğduktan sonra anladım.
Defne doğduktan hemen sonra mememe öyle istekli ve kuvvetli yapıştı ki, sütümün gelmeme ihtimali olmasını imkansız kıldı. Hatta göğüs uçlarım
çok kötü tahriş olmuştu. Defne benim ilk çocuğum olduğu için, her bebeğin bu şekilde istekli emdiğini ve bu sürecin çok doğal geliştiğini düşünmüştüm. Ta ki Emir doğana kadar. Güya tecrübeli olan ben, çok fena çuvalladığımı hissettim çünkü oğlum doğduğu andan itibaren hiç emmek istemedi. Önce güçsüz dedik, bekledik ama hiç gelişme göstermedi Emir. Hemşireler bu arada asla biberonla beslememem gerektiğini, aksi halde hiç emmeyeceğini söyleyip beni korkuttular. Aradan üç gün geçince ve hala göğsüme koyar koymaz uyuma numarası yapmaya devam edince pes edip sütümü sağdım ve biberonla vermek zorunda kaldım, çünkü daha fazla aç bırakmaya gönlüm el vermedi.
Emir on günlükken doktorda randevumuz vardı ve biberon sayesinde kilo alan oğlum, emme konusunda hala aynı isteksiz tavrını sergilemeye devam ediyordu. Bu arada gecelerim kabus gibi geçiyordu, çünkü sürekli sağıyordum, biberon hazırlıyordum, sütü ısıtıyordum, yeme faslı bittikten sonra da biberonları ve sağma makinesinin uçlarını sterilize ediyordum. Bu işler zaman aldığı için neredeyse hiç uyumaya zamanım olmuyordu. Ben daha yatmadan küçük adam yine uyanıp yemek istiyordu.
Defne' den emzirmenin ne kadar rahat bir olay olduğunu -Allah'tan!- bildiğim için, emzirme konusunda inat ettim. Hem bebeğim için, hem de kendim için! En azından emzirip yatacaktım, diğer teferruatlarla uğraşmadan! Dışarıda biberon taşımak, kaynar su bulmak, sterilize etmek de cabası!
Kendimce şu metodu uygulayarak yirminci günde başarıya ulaştım : Biberon hazırlayıp on cc çekmesine izin veriyordum. Sonra biberonu çekip onu memeye tutuyordum. Tabi hemen anlayıp pes ediyordu. Ben de yine biberon verip kandırmaya devam ediyordum. Biberondaki süt bitene kadar bu şekilde devam ettim. Zamanla meme emme süreleri uzadı. Bu arada iki üç gün sadece meme emip sonra tekrar vazgeçtiği günler oldu. Ama ben hiç pes etmedim. Bu iş ya olacak ya da olacak diye kendimi motive ettim ve en sonunda başardım.
Aranızda emzirme sorunu yaşayanlar varsa, lütfen pes etmeyin! Bebeğinize ve kendinize zaman verin ve inanın. Emin olun ki sonunda olacak! Dört ay boyunca sadece biberon alıp sonra emmeye başlayan bebekler var. Sizinki de bunlardan biri olabilir. Siz de başarabilirsiniz, aynı benim yaptığım gibi!

14 yorum:

Sen@ on 3 Mayıs 2011 08:41 dedi ki...

Bravo !!!
Çok sevindim bunları okuduğuma, bol sütlü günler diliyor seni de tebrik ediyorum azminden dolayı :)

deyda on 3 Mayıs 2011 10:07 dedi ki...

Tesekkur ederim Sen@! Umarim sorun yasayan baska anneler de azimli olur da her bebek emer.

DeryAze on 3 Mayıs 2011 12:50 dedi ki...

süper hikaye. biz yapamadık.

deyda on 3 Mayıs 2011 12:55 dedi ki...

Tesekkurler DeryAze ama ben de ilk bebekten tecrubeli olmasaydim pes edebilirdim belki.
Azimle mumkun oldugunu gordugum icin paylasmaya karar verdim. Umarim baska annelere guc verir bu yazim.

aliyorumdeniyorum on 3 Mayıs 2011 13:54 dedi ki...

bol sütlü günler sevgili deyada...süpersin sen:) eözirmeye devam
gönüllü emzirme rehberi devrim atılkan

dağlar kızı on 3 Mayıs 2011 14:08 dedi ki...

Ben de ilk bebeğim çok rahat emdiği için hiç aksini düşünmüyorum. Şimdi bu yazıyı okuyunca beni düşünmeye sevk etti durum. İkinizi de çok tebrik ediyorum ayrıca. Ana-oğul azmi diyorum:)

deyda on 3 Mayıs 2011 15:22 dedi ki...

Tesekkur ederim Devrim. Sonuna kadar insallah :))

deyda on 3 Mayıs 2011 15:26 dedi ki...

Evet daglar kizi, insan tecrbeliyim nasilsa dememeli, onu anladim. Ama cok sukur iyi bitti bizimkisi.

çocukça yaşamak on 3 Mayıs 2011 23:44 dedi ki...

içimde yaradır bu.keşke daha önce bilmiş olsaydım.kızım 3 ay emdi ve bıraktı biberona alıştı sağıp verdim sonra sütüm kesildi.vicdan azabım çok büyük ama ikinci bebeğim olursa pes etmiyeceğim :) bilgin aklımda olacak teşekkürler.

deyda on 4 Mayıs 2011 18:51 dedi ki...

Umarim ikincide istedigin gibi olur cocukca yasamak!

Deli Anne on 10 Mayıs 2011 14:12 dedi ki...

Şükürler olsun ve gözün aydın canım.. İyi ki 2.bebe de olmuş bu durum yoksa bilmeyen pes eder dediğin gibi..

deyda on 10 Mayıs 2011 21:55 dedi ki...

Tesekkurler Deli Anne. Evet, allahtan oyle olmus!

Adsız dedi ki...

ben de aynı durumdayım kızım 3.5 aylık hala emmıyor, ne yaptıysam olmadı benım gıbı olanlar var mı acaba 3.5 aya kadar emmeyen daha emer mı kı...

Azra Rakicioglu on 8 Eylül 2013 21:09 dedi ki...

Merhaba,
Yorumunuzu yeni gordum. Blogumu deydaazra.com 'a tasidim, o yuzden buraya cok sık bakmiyorum artik.
Denemeye devam edin, pes etmeyin, umarim alir..
Sevgiler

Yorum Gönder

 

deyda'nın dükkanı Copyright © 2010 Designed by Ipietoon Blogger Template Sponsored by Emocutez