29 Eylül 2010 Çarşamba

Hamilelik ve tiroid

Gönderen Defne Rakicioglu zaman: 21:51
Hamileliklerimden yaklaşık üç sene önce tiroid bezimde bir nodul tespit edilmişti. Yapılan biyopsi temiz çıkmıştı ve altı ayda bir takip etmekten başka bir şey yapmam gerekmemişti. Defne' ye hamile kaldığımda herhangi bir değişiklik olmadı, yine her şey aynı düzende devam etti, ta ki yeniden hamile kalana kadar. İlk rutin testlerde tiroid hormonlarının gerektiği gibi çalışmadığı belli olmuştu aslında ama hem çok aşırı bir sorun olmadığından hem de daha çok erken olduğu için üçüncü ayda tekrar test yapmaya karar vermişti  doktorum. Nitekim üçüncü ayda yine kan testi yapıldı ve aynı şekilde ufak çapta sorun olduğu saptandı. Bu sefer de ilaç vermek için çok erken olduğunu söyleyen doktorum dördüncü aya kadar beklememiz ve hamileliğim boyunca her ay test yapmamız gerektiğini söyledi. 
Bugün tekrar gittiğimde sadece muayene olabildim çünkü bu test için aç olmam gerektiğini bildiğim halde bu önemli detayı unutarak! randevuyu öğleden sonraya almıştım. Artık yarın sabah aç karna gidip kan aldıracağım ki bu aralar sabahları o kadar acıkıyorum ki, nasıl dayanacağımı bilmiyorum. 
Eğer bu sefer de sonuç aynı çıkarsa ilaç almaya başlamam gerekecek. Bu Tiroid hormonu o kadar önemli ki, eğer doğru dozda çalışmazsa bebeğin beynine zarar verebilir. 
Umarım bu sefer her şey yolunda gider ve bu gebeliğimi de ilaçsız sağlıklı bir şekilde tamamlarım. Gebelikte alınan vitaminler, demirler bana fazlasıyla yetiyor, buna yeni ilaçlar ilave etmek hiç işime gelmiyor ama mecbur kalırsam yapacak bir şey yok tabi.
Yarından sonra inşallah iyi haberler veririm.

-Defne' nin annesi-

0 yorum:

Yorum Gönder

 

deyda'nın dükkanı Copyright © 2010 Designed by Ipietoon Blogger Template Sponsored by Emocutez